Home » Hakkında

Hakkında

Murat Kolukırık Kimdir?

Haute Couture Hair Designer Murat Kolukırık
Haute Couture Hair Designer Murat Kolukırık
 • Medeni Hali :           Evli ve Mutlu
 • Doğum Tarihi:         11/01/1968
 • Felsefesi:                  Empatist.
 • Konuştuğu Diller:    İngilizce Akıcı Çok İyi.
 • Karekteri:                 Sosyal İletişimci, Optimist
 • Hobileri:                    Fotoğrafçılık, Latin Dansları, Scuba Diving, Yelken, Motorsiklet, Yamaç Paraşütu Tandem Paragliding, Web Design, Resim yapmak, Ekstrem Doğa Sporları Hobileri Çok Olmasına rağmen fırsat bulamıyor…
 • Dinlediği Müzik:      Rock Metal, Bluse, Clasic, Türkçe Rock.
 • Sevdiği Grup:          Manowar.
 • Giyim Tarzı:            Genelde Spor yerine Göre Takım Elbise.
 • Sevdiği Renk:          Turuncu.
 • Favori Arbası:          Ferrari.
 • Sevdiği Kitaplar:      İlluminati, MS2000, Gizli Sırlar Öğretisi, Parfümün Dansı, Son Üç Peygamber, Ferrarisini Satan Bilge, Tanrılar Okulu.
 • Kullandığı Farfüm:  Donna Karan Men, Gio Armani
 • Sevdiği Mekanlar:   İstiklal Caddesi, Çiçek Pasajı
 • Sevdiği Hayvanlar:  Hepsi
 • Yaptığı Spor:             GYM
 • Nefret ettikleri:        Sigara, Futbol, Boş Konuşan kendisini geliştirmeyen, saygı duymayan ve yalancı insanlar.
 • Hayali:  Sevdiği Aşık olduğu insan Eşi İle Yelkenli bir tekneyle Dünya Turu Yapmak
 • Sevdiği Sözler: Sefil düşünceler ve küçüklükler arasında kaybolup, hayattaki büyük sırrı çözemedik, soru da cevapsız ve acımasız kalakaldı: Nasıl yaşadın, neden öyle yaşadın, neyi yapabilecekken yapmadın, başka bir yol, başka bir anlam arıyordun, yanlış zilleri, yanlış kapıları çaldın, yanlış yollara saptın, yanlış insanları sevdin, yanlış yataklarda uyudun, yanlış evlerde yaşadın. Neden hayal ettiklerini, düşündüklerini bu kadar küçümsüyorsun?… Kostas Stamatiou

Kuaför Murat Kolukırık sanatı, estetiği ve bu ikisinin buluştuğu herşeyi seven sanatçı ruhu ve estetik değerleri ile güzel sanatlar dalı olan Kuaför sanatını 1984 yılından beri icra etmektedir.

Kuaförlük sanatının içerisine adım attığı ilk aylarda Kuaför olmayı meslekten ziyade yaşam biçimi olarak benimsedi. Kuaför olmak için gerekli pratik ve deneyimleri zamanının kısıtlı imkânlarına rağmen sınırlarını zorlayarak Kuaförlük sanatını öğrendi. Kuaförlük sanatını öğrenmeye başladığı ilk haftalar saç örmek için uzun saç bulamadığı zamanlar çekyat yada çekmece raflarının arasına sıkıştırdığı uzun kadın çoraplarını örgü örmeyi öğrenme ve farklı modeller yaratmak için akşamları mesai bitiminde peruk, postiş ve takma saçlar ile saç sarmayı, wag çekmeyi, akruş, perma sarmayı öğrenmek ve fön çekmeyi öğrenmek için ilk aylar her akşam pratik yapardı. Saç Kesimi yapmak için model olarak sokak çocuklarını, çevrede tanıdığı servis elemanlarını model olarak kullanarak 6ay gibi kısa bir zamanda ilk gerçek müşterisine saç kesimi uygulamıştır.

Felsefesi yapılabiliniyorsa sende yaparsın olmuştur. Kuaförlük mesleğinde1. Yılını doldurduktan sonra Şu Ustanın Topuzları çok iyidir Bu Ustanın Saç Kesimleri, Şu Ustanın Röfle Boyası iyidir diye kuaförlük camiasında isim yapmış bir çok Kuaför ustalarının yanında çalışarak, O ustaların iyi oldukları dallarda uyguladıkları teknik ve stilleri kendi tarzı ile harmanlayarak kendi çizgisini oluşturdu.

1988 yılında askerlik dönemi bittiğinde o tarihte yeni açılmış olan Ataköy Atrium Alışveriş Merkezinde Osman&Murat Kuaför ve Güzellik salonunda 1,5 yıl çalıştıktan sonra kendi salonunu açtı. Daha özgür ve sıra dışı yenilikçi saç tasarımlarını uygulamak için daha uygun bir atmosfer olan kendi salonunda  “Murat Kolukırık HairDresser & Design Team” ismi sanatsal çalışmalarını kendi yetiştirdiği ekibiyle sunmaya devam etmiştir.

L’Oréal firması ile çalışmalarına “Murat Kolukırık HairDresser & Design Team” salonu adı altında devam etmiştir. L’Oréal ile bir çok gösterisinde Topuz, Saç Kesimi ve Yenlikçi Saç Tasarımlarını Türkiye ve Dünyada bir çok kuaför meslektaşı ile bu showlarda paylaşmıştır.

Bu Show’ların yanı sıra kuaförlük çalışmalarının bir ayağı yurtdışı eğitimleri, seminerleri ile devam etmiştir.

Aldığı Kuaförlük ve Saç Uzatma Sistemleri Saç Kaynak Eğitimi

 1. “Hair Extensions System” Eğitimi Washington USA Hair World96 1996
 2. Vidal Sassoon Academy de Advanced Hair Cutting Techniques ileri seviye saç kesim ve şekillendirme
 3. JACK DESSANGE Abiye Topuz Tasarım Eğitimi Fransa
 4. Saç Kesim ve Şekillendirme Stajı Advanced Hair Cutting Classes Toni & Guy Academy den Anthony Mascolo’dan Advanced Hair Cutting.
 5. Kesim ve Şekillendirme
 6. Saç Boyama Eksperi “Advanced Hair Coloring Classes” Eğitimi L’Oréal 1994 (Bu eğitim daha sonraki yıllar değişen teknoloji ve yenilikleri de barındırarak her sene güncellenmiştir. Fransa
 7. Vizajizm ve Colorscopie  Visagisme Total Look  Claude Julliard ve  Bayan Brigitte Gautier den Colorscopie Eğitimleri 1999 Fransa Total Look, image Maker, Fransa
 8. Saç Kesim ve Renklendirme Stajı Paris’in Ünlü Kuaförlerinden Jean Claude Biguine tarafından Biguine Academy 1999 yılında “Avancé coupe de cheveux et des techniques avancées coloration des cheveux “Fransa.
 9. Salon işletmecili, Personel ve Müşteri ilişkileri Eğitimi Jean Pierre Couriaut tarafından 3. Yıllık dönemde tamamlanmıştır. Bolu Abant
 10. Perma Teknikleri, Röfle ve Balyaj Teknikleri ve sayısız seminer ve eğitimler.

Vizajizm (Visagism) Nedir? Vizajizm orijinal yazılışı Visagism bir sanat dalıdır. Fransızca da yüz  güzellik ve genel görünüşü kapsayan kişinin yüz morfolojisine kemik yapısına ten rengi, göz rengi, saç rengi, boy ve kilo oranına en uygun saç tasarımı ve imaj yaratma sanatının tümüne verilen isimdir. Bu Eğitimi almış kişilere Visagist denir.

Murat Kolukırık Marka Tescilini ettirmiş olduğu “SACH ®” Markası ile 1. sınıf Çıt Çıt, Postiş, Saç Kaynak Ürünleri üreterek sunmaktadır ve yine SACH ® markası adı altında Abiye Topuz, Gelin Başı, Gelin Kuaförülüğü, Gelin Saç Modelleri ve Diğer Kuaförlük hizmetleri ile sanat hayatına devam etmektedir.


8 comments

 1. merhaba murat bey şu anda saçlarım bakır kızıl ucları diplerden daha açık dore küllü kumrala dönmek istiyorum.Bunun için yapmam gereken nedir? Şimdiden teşekkürler

 2. murat bey merhaba saçım koyu kumral ve ben bunu biraz açmak istiyorum yani açık kumral yapmak istiyorum önerileriniz için şimdiden teşekkür ettim:)

  • Murat KOLUKIRIK

   Saçınızda haif bir kırma işlemi yapılsa yeter.
   Bunu için saçınıza evde boya sürerseniz saçınızda kızlllık olur. Fakat kuaförde bu uygulamayı çok kolaya yapabilirler.

 3. Merhaba Murat Bey,ben saçlarımı Nazlı Tolga’nın saç rengine boyatmak istiyorum.30 yaşındayım,saçlarımın rengi koyu kumral,gözlerim kahverengi,açık tenliyim; bana o renk gider mi acaba? Sanırım renk küllü kumral üzerine uçlarda balyaj var demişsiniz,daha önceki yorumlarınızdan öyle okudum. Bunun için oryal kullanırlar mı ve bana Ankara’da önerebileceğiniz bir kuaför var mı acaba.

  • Murat KOLUKIRIK

   Evet Nazlı Tolga Saç Rengi kumral saç zemini üzerine ve beyaz tenli kadınlara yakışır.
   Ne yazıkki Ankarada size tavsiye edebileceğim bir Kuaför yok.

   • Murat bey merhaba daha önce size sorum oldu cevap vermişsiniz çok teşekkür ederim.hazal kaya saç rengi koyu kumral demişsiniz.benim şu an saç rengim fındık kabuğu.ben koyu kumral saç rengi elde etmek için hangi markanın kaç numaralı boyasını almalıyım (yeşil olmasınıda istemiyorum)şimdiden çok teşekkürler.kolay gelsin

    • Murat KOLUKIRIK

     Küllü saç boyamalarda eğer altta açık renk varsa hefif yeşillik olur.
     Komple saç boyamada devamlı 2 Tüp hatta saç uzunsa 3 tüp saç boyası kullanmak gerekir.
     Saç rengi olarak Loreal Majirel 6.1 Koyu Kumral Küllü Saç Boyası kullanbilirsiniz.